Panasonic SFS5-L-DC24V technical specifications.
| Coil Current | 20.8mA |
| Coil Power | 500mW |
| Coil Resistance | 1.152kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 6A |
| Contact Material | Tin, Silver, Gold |
| Height | 24mm |
| Length | 50mm |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 500mW |
| Release Time | 20ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SFS |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | 6PST, SPST, 5PST |
| Width | 13mm |