Panasonic SFS6-L-DC24V technical specifications.
| Coil Current | 20.8mA |
| Coil Power | 500mW |
| Coil Resistance | 1.15kR |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 6A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54 |
| Release Time | 20ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SFS |
| Switching Current | 6A |