The TN2-L2-24V-3 relay features a DPDT contact arrangement with a 2 Form C contact form. It has a maximum pick-up voltage of 18VDC and can switch up to 1A of current at 30W. The relay is constructed with a latching double coil design and has an operate time of 3ms. It is suitable for through hole mounting and has a termination style of PC Pin. The relay is rated for operation between -40°C and 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic TN2-L2-24V-3 technical specifications.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| DC Coil Voltage | 24V |
| Coil Current | 12.5mA |
| Coil Resistance | 1.92KOhm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 18VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 125V |
| Maximum DC Switching Voltage | 110V |
| Maximum Switching Current | 1A |
| Maximum Switching Power | 30W|62.5VA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 10 |
| Relay Construction | Latching Double Coil |
| Operate Time | 3ms |
| Package Type | DIP |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |