Panasonic TN2-L2-H-24V technical specifications.
| Coil Current | 12.5mA |
| Coil Resistance | 1.92kR |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Insertion Loss | 1.4dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 1A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Max Voltage Rating (DC) | 110V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 300mW |