The P6SMBJ100CA is a 100V bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 600W. It features a JEDEC package code of DO-214AA and a pin count of 2. The diode element material is silicon and the diode type is a trans voltage suppressor diode. The device is rated for a maximum reverse voltage of 100V and a minimum breakdown voltage of 111V.