PEPPERL+FUCHS UB2000-30GM-E5-V15 PROXIMITY SWITCH
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Pepperl+Fuchs UB2000-30GM-E5-V15 technical specifications.
| Body Material | Brass |
| Contact Type | 1 maker, 1 breaker |
| Diameter | 30mm |
| Frequency | 175kHz |
| Height | 94mm |
| Length | 94mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 30V |
| Min Supply Voltage (DC) | 10V |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Output Type | PNP |
| Ratings | IP65 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Sensing Distance | 2000mm |
| Sensing Method | Ultrasonic |
| Shielding | Unshielded |
| Switching Current | 200mA |