
The 1N4733A is a single zener diode with a nominal voltage of 5.1V and a tolerance of 5%. It has a maximum zener impedance of 7 and a maximum reverse leakage current of 10uA. The diode can handle a maximum power dissipation of 1000mW and has a maximum regulator current of 178mA at 50C. It is available in a 2-pin axial lead package with a through-hole mounting style and can operate over a temperature range of -65 to 175C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Peter Parts Electronics 1N4733A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 5.1V |
| Maximum Zener Impedance | 7Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Maximum Power Dissipation | 1000mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Regulator Current | 178@Ta=50CmA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Cage Code | 1C4D4 |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Peter Parts Electronics 1N4733A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.