PFC Device PRM2R9N10PT-L technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current (Tc=25°C) | 295A |
| Continuous Drain Current (Tc=100°C) | 170A |
| Pulsed Drain Current | 640A |
| Power Dissipation | 468W |
| Drain-Source On-Resistance Max | 2.9mΩ |
| Drain-Source On-Resistance Typ | 2.4mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Total Gate Charge | 114nC |
| Gate-Drain Charge | 25nC |
| Input Capacitance | 7333pF |
| Output Capacitance | 1124pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 46pF |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.44°C/W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |