PFC Device PRM4R2N10CTB technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Continuous Drain Current | 185A |
| Continuous Drain Current at 100C | 117A |
| Pulsed Drain Current | 440A |
| Power Dissipation | 275W |
| Operating Junction Temperature | -55 to +150°C |
| Static Drain-Source On-Resistance at 10V | 4.2 maxmΩ |
| Static Drain-Source On-Resistance at 4.5V | 6.0 maxmΩ |
| Gate-Source Voltage | +20 / -12V |
| Drain-Source Breakdown Voltage | 100 minV |
| Gate Threshold Voltage | 1.2 to 2.5V |