The PSA110-124 DC/DC converter from Phihong is a single-output board mount power supply with an output voltage of 24V and a maximum output current of 4.5A. It operates within a temperature range of 0-50°C and has a maximum power dissipation of 110W. The converter is chassis mount and has dimensions of 172.7mm in length, 93.5mm in width, and 43.6mm in height, with a weight of 1.29lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phihong PSA110-124 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current - Output 1 | 4.5A |
| Efficiency | 70% |
| Height | 43.6mm |
| Length | 172.7mm |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 4.5A |
| Max Power Dissipation | 110W |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 24V |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PSA110 (110W) |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 1.29lb |
| Width | 93.5mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Phihong PSA110-124 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.