Phihong PSAA30R-120 technical specifications.
| Depth | 39mm |
| Efficiency | 83.5% |
| Length | 82.7mm |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 2.5A |
| Max Power Dissipation | 30W |
| Mount | Plug-In |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm |
| Output Current | 2.5A |
| Output Voltage | 12V |
| Series | PSAA30R (30W) |
| Weight | 0.331lb |
| Width | 55mm |