Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Philips BD140 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-32 |
| Current | 15A |
| Current Rating | -1.5A |
| Lead Free | Lead Free |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | PNP |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Voltage | 45V |
| DC Rated Voltage | -80V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Philips BD140 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.