
This solid state slide switch has a current rating of 500mA and a DC rated voltage of 24V. It is designed for DIN rail mounting and has a maximum operating temperature of 50°C and a minimum operating temperature of 0°C. The switch is UL94 V-0 flammability rated and RoHS compliant. It has a black color and a 1 pole configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 0903022 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Slide Switch |
| Breaker Type | Solid State |
| Color | Black |
| Contact Type | 1 maker |
| Current Rating | 500mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 80mm |
| Length | 83mm |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Package Quantity | 6 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EC-E1 |
| Termination | Screw |
| Trip Current | 500mA |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Width | 12.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 0903022 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.