
This 1A 24V solid state slide switch is a DIN rail-mounted device with a black color and screw termination. It features a UL, CSA, and EAC approval and meets the UL94 V-0 flammability rating. The switch has a maximum operating temperature of 50°C and a minimum operating temperature of 0°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 0903042 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Slide Switch |
| Approvals | UL, CSA, EAC |
| Breaker Type | Solid State |
| Color | Black |
| Current Rating | 1A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Package Quantity | 6 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EC-E |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 24V |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Width | 12.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 0903042 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.