
The Phoenix Contact 0903044 is a solid state slide switch with a current rating of 3A and a DC rated voltage of 24V. It is designed for DIN rail mounting and has a maximum operating temperature of 50°C and a minimum operating temperature of 0°C. The switch is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0. It is available in a package quantity of 6 and has a width of 12.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 0903044 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Slide Switch |
| Breaker Type | Solid State |
| Color | Black |
| Current Rating | 3A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 80mm |
| Length | 83mm |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Package Quantity | 6 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EC-E |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Width | 12.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 0903044 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.