
The Phoenix Contact 0914196 is a DIN rail circuit breaker with a maximum operating temperature of 60°C and a minimum operating temperature of -30°C. It has a current rating of 200mA and a voltage rating of 65V DC. The device is RoHS compliant and features a screw termination. It is also rated for 250V AC and meets the UL94 V-0 flammability standard.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Type | Lever |
| Color | Black |
| Current Rating | 200mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 103.5mm |
| Length | 83.5mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMC |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 65V |
| Width | 12.5mm |
| RoHS | Compliant |