
Circuit Breaker Thermomagnetic 1Pole 4A 250VAC/65VDC
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 0914662 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Lever |
| Package/Case | 200 |
| Color | Black |
| Current Rating | 4A |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Height | 96mm |
| Length | 83.5mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMC |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 250V |
| Voltage Rating (AC) | 25.065kV |
| Width | 12.5mm |
| Wire Gauge (Max) | 10AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 0914662 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.