
Thermomagnetic Circuit Breaker Module
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 0915444 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Current Rating | 25A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 103.5mm |
| Length | 83.5mm |
| Max Current Rating | 25A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | DIN Rail, Panel |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Series | TMC |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 65V |
| Width | 37.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 0915444 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.