
Device Net termination resistor, 5-pos., 7/8"-UNF plug
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 1434701 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Gold |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP67, Waterproof, Dust Tight |
| Series | PLUSCON |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 50V |
| Wire/Cable Diameter | 25mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 1434701 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
