
This sealed, free-hanging sensor/actuator connector features a straight, female gender with a 4-position, 4-contact male mating interface. Constructed with a zinc die cast shell and copper, tin, and bronze contacts with gold plating, it offers a 4A current rating and 30V voltage rating. Operating within a -25°C to 80°C temperature range, this RoHS compliant component is IP65 rated for dust-tight and waterproof protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 1441011 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black, Silver |
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Copper, Tin, Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 4A |
| Flammability Rating | UL94 HB |
| Gender | Female |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 4A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Type | Sealed |
| Ratings | IP65, Waterproof, Water Resistant, Dust Tight |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SACC |
| Shell Finish | Nickel |
| Shell Material | ZINC DIE CAST |
| Strain Relief | No (Without) |
| Termination | IDC |
| Voltage Rating | 30V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| Wire/Cable Diameter | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 1441011 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
