
Sensor/actuator flush-type connector, male connector, 17-pos., M12SPEEDCON, shielded, A-encoded, rear/screw mounting with M16thread, with straight solder pins
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 1441846 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Gender | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1.5A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Panel, Bulkhead, Front Side Nut |
| Number of Contacts | 17 |
| Number of Positions | 17 |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP67, Waterproof, Dust Tight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PLUSCON |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 1441846 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.