
Sensor/actuator flush-type socket, 4-pos., M8, rear/screw mounting with M8 thread, with polarity protection and angled solder connection
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 1456307 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 9A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP67, Waterproof, Dust Tight |
| Series | SACC |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 300V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 1456307 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.