
Universal M8 connector, straight plug, male gender, featuring 4 positions and 4 contacts. Offers a 4A current rating and 30V voltage rating. Constructed with copper and brass contacts, plated with gold for superior mating. The shell is brass with nickel plating, providing IP67, waterproof, and dust-tight ratings. Operates within a -40°C to 85°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 1501265 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black, Silver |
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Copper, Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 4A |
| Depth | 4mm |
| Flammability Rating | UL94 HB |
| Gender | Male |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 45mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Nickel, Brass |
| Ratings | IP67, Waterproof, Dust Tight |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SACC |
| Shell Finish | Nickel |
| Shell Material | Brass |
| Strain Relief | No (Without) |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 30V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| Weight | 0.365791oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 1501265 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
