
This 8inch test lead features a 15A current rating and 6.03kV maximum voltage rating, with grey PVC insulation and 18AWG wire. The lead is lead free and available in quantities of 5. It is suitable for use in test and measurement applications, including oscilloscope and multimeter use.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pomona Electronics B-8-8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Grey |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | Plug |
| Current Rating | 15A |
| Insulation Material | PVC |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 203mm |
| Length | 8inch |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Voltage Rating (DC) | 6.03kV |
| Package Quantity | 5 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B |
| DC Rated Voltage | 60V |
| Wire/Cable Gauge | 18AWG |
| Wire/Cable Type | PVC |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Pomona Electronics B-8-8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
