
This 12inch cable assembly features a 5A current rating and 60V voltage rating, with a lead-free construction. It has a black PVC insulation and a 18AWG wire gauge. The cable is designed for use in temperatures up to 50°C and as low as 122°C. It is RoHS compliant and available in a package quantity of 5.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pomona Electronics MG-B-12-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Connector Type A | Clip |
| Connector Type B | Clip |
| Current Rating | 5A |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | PVC |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 12inch |
| Length | 12inch |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 122°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 6.03kV |
| Mount | Cable |
| Package Quantity | 5 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MG-B |
| Stranding | 65 x 36 |
| Voltage Rating | 60V |
| DC Rated Voltage | 70V |
| Wire/Cable Gauge | 18AWG |
| Wire/Cable Type | Patch Cord |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Pomona Electronics MG-B-12-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
