
This 5A rated wire features a brass body with a black PVC insulation and a gold finish. It has a maximum operating temperature of 55°C and a minimum operating temperature of 131°C. The wire is available in a package quantity of 5 and is compliant with RoHS regulations. The wire has a diameter of 0.01inch and a gauge of 20AWG, with a stranding of 41 x 36. The lead length is 12inch and the wire/cable color is black.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pomona Electronics P-12-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Brass |
| Color | Black |
| Connector Type A | Plug |
| Connector Type B | Plug |
| Current Rating | 5A |
| Finish | Gold |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | PVC |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 12inch |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | 131°C |
| Package Quantity | 5 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P |
| Stranding | 41 x 36 |
| Voltage Rating | 3kV |
| DC Rated Voltage | 3kV |
| Wire/Cable Color | Black |
| Wire/Cable Diameter | 0.01inch |
| Wire/Cable Gauge | 20AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Pomona Electronics P-12-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
