Offline LED driver IC integrates a flyback controller, 650 V primary switch, secondary-side controller, FluxLink isolated feedback, and synchronous rectifier driver in an InSOP-24D package. It supports 30 W open-frame output power at 277 VAC ±15%, 25 W across 85 VAC to 305 VAC, and 40 W from 380 VDC or 450 VDC bus inputs. The controller uses quasi-resonant, CCM, and DCM flyback operation with constant-voltage and constant-current regulation. Protection features include input overvoltage, output OVP/UVP, open SR FET gate detection, brown-in monitoring, thermal foldback, and thermal shutdown. The package is halogen free and RoHS compliant with reinforced insulation and greater than 4000 VAC isolation voltage.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Power Integrations LYT6065C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product family | LYTSwitch-6 |
| Device type | Offline LED driver IC |
| Flyback operating modes | Quasi-resonant, CCM, DCM |
| Integrated primary switch voltage | 650V |
| Output power at 277 VAC ±15% open frame | 30W |
| Output power at 85 VAC to 305 VAC open frame | 25W |
| Output power at 380 VDC or 450 VDC open frame | 40W |
| Package | InSOP-24D |
| Efficiency | Up to 94% |
| No-load input power | <30mW |
| Drain pin peak current | 3.87A |
| Standard current limit | 883 min, 950 typ, 1017 maxmA |
| Increased current limit | 1046 min, 1150 typ, 1254 maxmA |
| On-state resistance at 25 °C | 1.95 typ, 2.24 maxΩ |
| BPP pin voltage | 4.65 min, 4.90 typ, 5.15 maxV |
| Feedback pin voltage | 1.250 min, 1.265 typ, 1.280 maxV |
| Current limit voltage threshold | 35.17 min, 35.90 typ, 36.62 maxmV |
| Maximum switching frequency | 118 min, 132 typ, 145 maxkHz |
| SR pin drive voltage | 4.2 min, 4.4 typ, 4.6 maxV |
| Isolation voltage | >4000VAC |
| Operating junction temperature | -40 to 150°C |
| Ambient temperature | -40 to 105°C |
| Thermal shutdown | 135 min, 142 typ, 150 max°C |
| RoHS | Compliant |
| Halogen Free | Yes |
| Ul1577 | Safety approved |
| Tuv | EN60950 and EN62368 safety approved |
Download the complete datasheet for Power Integrations LYT6065C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Power Integrations LYT6065C
Design guide for isolated AC-DC flyback LED drivers using the LYTSwitch-6 family with SVFS2PFC for high efficiency and power factor.