Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 100A, 800V V(RRM), Silicon,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Average Rectified Current | 100A |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Max Reverse Voltage (DC) | 800V |
| Mount | Stud, Chassis |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |