The CM1000DXL-24S is a flange mount insulated gate bipolar transistor with a collector-emitter breakdown voltage of 1.2kV and a maximum collector-emitter voltage of 2.3V. It can handle a maximum collector current of 1kA and a maximum power dissipation of 7.5kW. The device operates over a temperature range of -40°C to 150°C. It is available in a module package and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM1000DXL-24S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.3V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 100nF |
| Max Collector Current | 1kA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 7.5kW |
| NTC Thermistor | Yes |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM1000DXL-24S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.