The CM100MXA-24S is a three phase bridge rectifier module from Powerex. It features a collector emitter breakdown voltage of 1.2kV and a maximum collector current of 100A. The module has a maximum power dissipation of 750W and operates over a temperature range of -40°C to 150°C. The CM100MXA-24S is available in a bulk packaging option and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM100MXA-24S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.25V |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| Input Capacitance | 10nF |
| Max Collector Current | 100A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 750W |
| NTC Thermistor | Yes |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM100MXA-24S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.