
The CM100TU-12F is a 600V insulated gate bipolar transistor with a maximum collector current of 100A and a maximum power dissipation of 350W. It is packaged in a flange mount module with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. The transistor is not RoHS compliant and is part of the IGBTMOD series. It has a collector-emitter breakdown voltage of 600V and a collector-emitter voltage-max of 2.2V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM100TU-12F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.2V |
| Current Rating | 100A |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 27nF |
| Max Collector Current | 100A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 350W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| DC Rated Voltage | 600V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM100TU-12F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
