The Powerex CM150DUS-12F is a 600V insulated gate bipolar transistor (IGBT) module with a maximum collector current of 150A. It features a standard input and a maximum operating temperature range of -40°C to 150°C. The module is packaged in a bulk format and is RoHS compliant. It has a maximum power dissipation of 520W and is designed for chassis mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM150DUS-12F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.7V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 41nF |
| Max Collector Current | 150A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 520W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM150DUS-12F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
