Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM150DX-24S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.25V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 15nF |
| Max Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Max Collector Current | 150A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.15kW |
| NTC Thermistor | Yes |
| Package Quantity | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM150DX-24S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.