
The Powerex CM150DY-12NF is a 600V insulated gate bipolar transistor (IGBT) module with a current rating of 150A. It features a collector-emitter breakdown voltage of 600V and a maximum operating temperature range of -40°C to 150°C. The module is designed for chassis mount applications and is compliant with RoHS regulations. It has a maximum power dissipation of 590W and a packaging type of bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.2V |
| Current Rating | 150A |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 23nF |
| Max Collector Current | 150A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 590W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 600W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IGBTMOD™ |
| DC Rated Voltage | 600V |
| RoHS | Compliant |