The CM150RL-12NF is a 600V insulated gate bipolar transistor (IGBT) module with a maximum collector current of 150A and a maximum power dissipation of 730W. It is designed for chassis mount applications and operates over a temperature range of -40°C to 150°C. The module has a standard input and a low input capacitance of 23nF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.000000012F |
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.2V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 23nF |
| Max Collector Current | 150A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 730W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |