The Powerex CM15TF-12H is a 600V insulated gate bipolar transistor with a maximum collector current of 15A and a maximum power dissipation of 100W. It features a flange mount package type and is suitable for operation in temperatures ranging from -40°C to 150°C. The device is not RoHS compliant and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM15TF-12H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.8V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 1.5nF |
| Max Collector Current | 15A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 100W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM15TF-12H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.