
The CM200TU-12F is a 600V insulated gate bipolar transistor (IGBT) module with a maximum collector current of 200A and a maximum power dissipation of 590W. It is designed for chassis mount applications and operates over a temperature range of -40°C to 150°C. The module has a standard input and a collector-emitter voltage maximum of 2.2V. It is available in a flange mount package type, R-XUFM-X17.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM200TU-12F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.2V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 54nF |
| Max Collector Current | 200A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 590W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM200TU-12F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
