
The Powerex CM200TU-5F is a 250V insulated gate bipolar transistor with a maximum collector current of 200A and a maximum power dissipation of 600W. It is packaged in a module format with a chassis mount design and is RoHS compliant. The transistor operates over a temperature range of -40°C to 150°C and has a collector-emitter voltage maximum of 1.7V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM200TU-5F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 250V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 1.7V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 66nF |
| Max Collector Current | 200A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM200TU-5F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
