The CM20TF-24H is a 1.2kV insulated gate bipolar transistor with a maximum collector current of 20A and a maximum power dissipation of 250W. It is packaged in a flange mount configuration with a standard input and a collector-emitter voltage maximum of 3.4V. The device operates over a temperature range of -40°C to 150°C and is available in bulk packaging. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM20TF-24H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 3.4V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 4nF |
| Max Collector Current | 20A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 250W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM20TF-24H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.