The CM300DU-12NFH is a 600V insulated gate bipolar transistor module with a maximum collector current of 300A. It operates within a temperature range of -40°C to 150°C and has a maximum power dissipation of 780W. The module is packaged in a flange mount configuration and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM300DU-12NFH datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.7V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 83nF |
| Max Collector Current | 300A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 780W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM300DU-12NFH to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
