
The Powerex CM300DX-24S is a high-power insulated gate bipolar transistor (IGBT) with a collector-emitter breakdown voltage of 1.2kV and a maximum collector current of 300A. It is designed for chassis mount applications and has a maximum operating temperature of 150°C. The device features a module package type and is packaged in bulk. Note that this device is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM300DX-24S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.2kV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.2kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.15V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 30nF |
| Max Collector Current | 300A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 2.27kW |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | Yes |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM300DX-24S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
