Powerex CM300E3U-12H technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 3V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 26.4nF |
| Max Collector Current | 300A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 890W |