The CM35MXA-24S is a three phase bridge rectifier module with a collector emitter breakdown voltage of 1.2kV and a maximum collector current of 35A. It is designed for high-power applications and has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. The module is packaged in a through-hole package and is not RoHS compliant. It features an NTC thermistor for temperature monitoring.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM35MXA-24S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.25V |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| Input Capacitance | 3.5nF |
| Max Collector Current | 35A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 355W |
| Mount | Through Hole |
| NTC Thermistor | Yes |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM35MXA-24S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.