
The CM50TF-12H is a 600V insulated gate bipolar transistor (IGBT) module from Powerex, featuring a maximum collector current of 50A and a maximum power dissipation of 250W. It operates within a temperature range of -40°C to 150°C and is mounted via a chassis mount configuration. The module has a standard input and a low input capacitance of 5nF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM50TF-12H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.8V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 5nF |
| Max Collector Current | 50A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 250W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 250W |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM50TF-12H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.