The CM50TF-28H is a flange mount insulated gate bipolar transistor (IGBT) with a collector-emitter breakdown voltage of 1.4kV and a maximum collector current of 50A. It has a maximum power dissipation of 400W and operates over a temperature range of -40°C to 150°C. The device is packaged in a module format and is suitable for use in standard input applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM50TF-28H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.4kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 4.2V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 10nF |
| Max Collector Current | 50A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 400W |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM50TF-28H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.