The CM75DY-24H is a 1.2kV insulated gate bipolar transistor (IGBT) with a maximum collector current of 75A and a maximum power dissipation of 600W. It is packaged in a module form factor and is designed for chassis mount applications. The device operates over a temperature range of -40°C to 150°C and is not RoHS compliant. It has a standard input and a low input capacitance of 15nF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM75DY-24H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.2kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 3.4V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 15nF |
| Max Collector Current | 75A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM75DY-24H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.