The CM75E3U-12H is a 600V insulated gate bipolar transistor with a maximum collector current of 75A and a maximum power dissipation of 310W. It is packaged in a flange mount module and has an operating temperature range of -40°C to 150°C. The device is RoHS compliant and has an input capacitance of 6.6nF. It is suitable for use in high-power applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM75E3U-12H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 3V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 6.6nF |
| Max Collector Current | 75A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 310W |
| Mount | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM75E3U-12H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.