
This reverse logarithmic variable resistor has a resistance of 1kR with a 10% tolerance and a maximum power dissipation of 2W. It is a single-turn device with a panel mount and a lead-free construction. The resistor is packaged in bulk and has a diameter of 28.4mm and a length of 13.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Precision Electronic Components KB1021S28 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Diameter | 0.249inch |
| Actuator Length | 0.875inch |
| Diameter | 28.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 13.6mm |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Panel |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 1kR |
| Resistor Type | Carbon |
| Series | K |
| Taper | Reverse Logarithmic |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Precision Electronic Components KB1021S28 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
