
The RV4LAYSA500A is a linear variable resistor with a resistance of 50 ohms and a tolerance of 10%. It has a maximum power dissipation of 2 watts and is designed for panel mount applications. The resistor is made of carbon and has a lead-free termination. It is available in a bulk packaging quantity of 100 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Precision Electronic Components RV4LAYSA500A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Diameter | 0.249inch |
| Actuator Length | 0.625inch |
| Diameter | 33.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 14.3mm |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Panel |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 50R |
| Resistor Type | Carbon |
| Series | RV4 |
| Taper | Linear |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Precision Electronic Components RV4LAYSA500A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
