This 22uF ceramic chip capacitor has a voltage rating of 50VDC and a tolerance of 20%. It is constructed with a stacked ceramic case and features a termination style of PC Pin. The capacitor is rated for operation between -55°C and 125°C and is suitable for use in through hole mounting applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 22uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | BX |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Package/Case | 3 Stacked |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Construction | Stacked |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Microwave Application | No |
| Height | 9.14(Max)mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |